Аморфні тіла та кристалічні решітки. Презентація "кристалічні та аморфні тіла" Завантажити презентацію кристалічні та аморфні тіла

Клас: 10

Тип уроку:пояснення нового матеріалу

Цілі уроку:

  • Навчальні:повторити та систематизувати знання про властивості кристалів, розглянути особливості аморфних тіл, провести порівняння, запровадити поняття «ізотропія», «анізотропія», «полікристал», «монокристал».
  • Розвиваючі:розвиток інтересу до фізики та математики, розвиток логічного мислення, уваги, пам'яті, самостійності при пошуку рішення.
  • Виховні:формування наукового світогляду, виховання акуратності, взаємодопомоги.

Засоби навчання:

  • Підручник “Фізика. 10 клас» Генденштейн Л.Е.
  • Збірник завдань із фізики. Генденштейн Л.Е.
  • Проектор, комп'ютер, відеоматеріали (Додаток 1).
  • Демонстраційне обладнання – модель кристалічних ґрат, зразки кристалів слюди, кварцу.
  • Лабораторне обладнання – мікроскопи, зразки речовин – сіль, цукор, цукровий льодяник.

Методи навчання:

  • Словесний (пояснення вчителя)
  • Наочний (відео)
  • Практичний (досвідчене дослідження – спостереження у мікроскоп, розв'язання задач)

План уроку:

  1. орг. момент
  2. Актуалізація та мотивація знань (повторення)
  3. Пояснення нового матеріалу
  4. Закріплення
  5. Підведення підсумків. Домашнє завдання

Хід уроку

1. Орг. момент.

2. Нагадаю, що ми продовжуємо вивчати молекулярно-кінетичну теорію.

– У чому полягає основне завдання МКТ? (Відповідь: МКТ пояснює властивості макроскопічних тіл на основі знань про будову речовини та поведінку молекул).

Ми докладно розглянули на попередніх уроках особливості газів і рідин. Для завершення МКТ необхідно розглянути особливості твердих тіл.

– Які особливості щодо будови твердих тіл нам відомі з курсу фізики? (Відповіді: молекули розташовані дуже близько одна до одної, сили взаємодії між молекулами великі, молекули роблю коливання біля своїх положень рівноваги).

– У чому відмінності у будові рідин та твердих тіл? (Відповідь: в силах взаємодії між молекулами, розташування частинок, у швидкостях і видах руху молекул).

Отже, основна особливість – це правильне розташування атомів, тобто. наявність кристалічних ґрат, тому більшість твердих тіл називають кристалічними. Однак існує ще одна група твердих тіл, про які ми раніше не говорили – це аморфні тіла. Отже, тема сьогоднішнього уроку «Кристалічні та аморфні тіла». (Слайд 1)(Додаток 1)

3. Деякі властивості кристалів ми знаємо. Згадайте, що можна сказати про форму та обсяг твердих тіл? (Відповідь: зберігаються і форма, і обсяг)

Для систематизації знань про тверді тіла і для порівняння кристалів та аморфних тіл у процесі уроку будемо заповнювати наступну таблицю (таблиця приготовлена ​​заздалегідь на дошці або можна вивести на екран через комп'ютер):

Накресліть таблицю у зошиті.

У колонку «Кристалічні тіла» впишіть, що нам відомо про форму та обсяг кристалічних тіл.

(Слайд 2)

На малюнку показані кристалічні ґрати різних речовин. Зверніть увагу, що лінії, що з'єднують положення атомів, утворюють правильні геометричні фігури: квадрати, прямокутники, трикутники, 6-кутники і т.д.

Тобто. кристали – це тверді тіла, атоми яких у певному порядку (записати в таблицю).

Правильне розташування атомів добре демонструє модель кристалічних ґрат.

Демонстрація моделі кристалічних грат графіту.

(Слайд 3) З уроків хімії ви знаєте, що кристалічні грати можуть складатися не тільки з нейтральних атомів, але і з іонів. На малюнку – іонні кристалічні ґрати кухонної солі та хлориду цезію. При цьому ми знову ж таки спостерігаємо правильне розташування частинок у просторі.

(Слайд 4) Буває, що ті самі атоми утворюють різні речовини з абсолютно різними властивостями залежно від виду кристалічної решітки: ліворуч – шаруваті грати графіту (модель якого ми тільки бачили). Графіт – м'яка, непрозора речовина, що проводить струм. Справа – алмаз з каскадними ґратами, що складається з тих самих атомів вуглецю. Алмаз – прозорий кристал, діелектрик, найміцніша речовина у природі.

(Слайд 5) Графіт та алмаз.

Наслідком правильного розташування атомів є наявність плоских граней та правильна геометрична форма кристалів (незалежно від розміру), симетрія. Зверніть увагу на це на наступних слайдах:

(Слайд 6) Йодід свинцю. Розміри кристаликів різні, а форма повторюється. Крім того, якщо кристал розколеться на частини, то всі вони будуть такою ж формою.

(Слайд 7) Алмази

(Слайд 9) Сніжинки.

(Слайд 10) Кварц.

Дослідження. У вас на столі знаходяться різні речовини та мікроскопи. Налаштуйте світло в мікроскопі, покладіть на предметне скельце крупинки солі та розгляньте їх. Що з перелічених особливостей кристалів підтверджується при спостереженні кристаликів солі? (правильна форма у вигляді кубиків, видно плоскі грані).

Усередині кристала відстані між атомами у різних напрямках різні, тому взаємодії між атомами різні. Давайте подумаємо, чого це призводить.

Ще раз подивимося на модель грат графіту.

– Де сильніше пов'язані атоми: в окремих шарах чи між шарами? (Відповідь: в окремих шарах, тому що частинки ближче розташовані одна до одної).

- Як це може вплинути на міцність кристала? (Відповідь: міцність швидше за все відрізнятиметься).

– У якому напрямку швидше передаватиметься тепло – вздовж шару чи перпендикулярному напрямку? (Відповідь: вздовж шару).

Отже, фізичні властивості різні у різних напрямах. Це називається анізотропією . Запишемо до таблиці: кристали анізотропні, тобто. їх фізичні властивості залежать від обраного в кристалі напряму(Теплопровідність, електропровідність, міцність, оптичні властивості). Це основна властивість кристалів!

Демонстрація шматочків слюди та її здатності легко розшаровуватися, але при цьому важко розірвати пластинку слюди поперек шарів.

(Слайд 11) Розглянемо ще одну особливість кристалів.

– Чим відрізняються ці два об'єкти? (Відповідь: ліворуч цукор у вигляді окремих крупинок, а праворуч – зрощені кристалики).

Одиночні кристали називаються монокристалами , А безліч спаяних один з одним кристаликів полікристали (Записати до таблиці).

(Слайд 12) Приклади монокристалів - дорогоцінне каміння (сапфіри, рубіни, алмази). Такий вигляд має кристал рубіна в природі.

(Слайд 13) Для ювелірні виробиїм надають додаткове огранювання. До полікристалів відносяться всі метали.

(Слайд 14) А тут цукор у трьох станах: цукровий пісок, цукор-рафінад, та цукровий льодяник.

- Чи є серед цих зразків монокристали? (Відповідь: цукровий пісок).

– Чи є серед цих зразків полікристал? (Відповідь: цукор-рафінад).

– Чи можемо ми стверджувати, що льодяник має правильну форму? Чи має він плоскі грані? (Відповіді: ні).

Дослідження. Розгляньте в мікроскоп крупинки цукру та шматочки льодяника. Що можна сказати про форму крупинок, наявність плоских граней, про повторюваності форми в різних крупинках? (Відповідь: у крупинок цукру є всі ознаки кристалів, у крупинок льодяника їх немає).

(Слайд 15) Ось фотографії, зроблені за допомогою мікроскопа: зліва – крупинка цукрового піску, праворуч – шматочок льодяника. Зверніть увагу на скол льодяника.

На відміну від кристалів цукровий льодяник може розколюватися і розм'якшуватися, поступово переходячи в рідкий стан, при цьому змінюючи форму. Усі аморфні тіла – це речовини, атоми яких у відносному порядку, немає суворої повторюваності просторової структури.(Слайд 16) Наслідком цього є ізотропія– однакові фізичні властивості у різних напрямах (записати в таблицю).

(Слайд 17) Ще один приклад речовини в кристалічному та аморфному станах (пісок та скло). Важливо, що через різні відстані між атомами навіть у сусідніх осередках, руйнуватися просторові грати не буде при певній температурі, як це відбувається у кристалів. У аморфних тіл існує проміжок температур, у якому речовина плавно перетворюється на рідкий стан.

(Слайд 18) Прикладами аморфних тіл є смола, каніфоль, бурштин, пластилін та інші .

4. Для закріпленняматеріалу відповідаємо на запитання № 597, № 598 із збірки завдань Римкевича А.П., № 17.26, 17.30 зі збірки завдань Генденштейна Л.Е.

Якщо залишається час – вирішуємо завдання з ЄДІ (А10, А11).

5 . Домашнє завдання:заповнити остаточно таблицю, §30.

Слайд 1

Кристалічні та аморфні тіла
Поверхневий натяг рідин

Слайд 2

Основні стани речовини
Газоподібне Рідке Тверде Кристали Аморфні тіла Будь-яка речовина може перебувати в 3-х агрегатних станах, залежно від умов (температури та тиску) Плазма

Слайд 3

Кристали-тверді тіла, атоми або молекули яких займають певні, упорядковані положення у просторі
У кристалічних тілах частинки розташовуються в строгому порядку, утворюючи просторові періодично повторювані структури в усьому обсязі тіла (далекий порядок). Для наочного представлення таких структур використовуються просторові кристалічні грати, у вузлах яких розташовуються центри атомів або молекул цієї речовини. Найчастіше кристалічні грати будуються з іонів (позитивно і негативно заряджених) атомів, що входять до складу молекули даної речовини.

Слайд 4

Кристали
Властивості кристала залежать від типу кристалічної решітки
Монокристал – це одиночний кристал Фізичні властивості: 1) Правильна геометрична форма 2) Постійна температура плавлення.

Слайд 5

Кристалічні грати
Молекулярна Атомна Металева Іонна
У вузлах розміщуються молекули. Між ними діють слабкі сили тяжіння, тому речовини летючі, мають низькі температури плавлення і кипіння, мала твердість. Лід, йод. У вузлах є окремі атоми. Зв'язки між ними найміцніші, тому речовини найтвердіші, у воді не розчиняються, у них високі температуриплавлення та кипіння. Алмаз (вуглець) У вузлах знаходяться атоми металів, що легко переходять в іони, при віддачі електронів у загальне користування. Речовини ковкі, пластичні, мають металевий блиск, високу тепло- та електропровідність У вузлах знаходяться позитивні та негативні іони. Зв'язок між ними міцний, тому речовини мають високу твердість, тугоплавкість, нелеткі, але багато хто може розчинятися у воді. Хлорид натрію (сіль)

Слайд 6

Кристали

Слайд 7

Колумбійський смарагд
Шапка Мономаха

Слайд 8

Полікристали
Полікристал вісмуту
Аметист (різновид кварцу)
Полікристали - це тверді тіла, що складаються з великої кількості дрібних кристаликів. Приклади: метали, шматочок цукру.

Слайд 9

Анізотропія кристала - залежність фізичних властивостей від напрямку всередині кристала
Різні тепло- і електро-провідності Різні оптичні властивості кристала (різна заломлюваність світла - кварц) Всі кристалічні тіла анізотропні

Слайд 10

Аморфні тіла
Це тверді тіла, де зберігається лише ближній порядок розташування атомів. (кремнезем, смола, скло, каніфоль, цукровий льодяник). Вони не мають постійної температури плавлення і мають плинність. При низьких температурах вони поводяться подібно до кристалічних тіл, а при високій подібні до рідин.

Слайд 11

Аморфні тіла ізотропні, фізичні властивості однакові в усіх напрямках
Аморфний, скам'янілий дерев'яний сік

Слайд 12

Рідкі кристали
Володіють одночасно властивостями кристала та рідини (анізотропією та плинністю) Рідкі кристали – в основному органічні речовини, молекули яких мають довгу ниткоподібну форму або форму плоских пластин

Слайд 13

Рідини
У рідинах спостерігається ближній порядок - упорядковане відносне розташування (або взаємна орієнтація у рідких кристалах) сусідніх частинок рідини всередині малих її обсягів

Слайд 14

Рідини
Будова подібна до будови аморфних тіл Відмінність: мають велику плинність

Слайд 15

Рідина
Поверхневі явища - це явища, пов'язані з існуванням рідини вільної поверхні. Надлишкова енергія, яку мають молекули поверхневого шару в порівнянні з молекулами в товщі рідини, називається поверхневою (надлишковою) енергією. Питома поверхнева енергія - відношення поверхневої енергії до площі поверхні σ= Е пов/s [σ]=1 Дж/м2

Слайд 16

На поверхні рідини залишається така кількість молекул, за якої її площа залишається мінімальною для даного обсягу рідини. Краплі рідини приймають форму, близьку до кулястої, при якій площа поверхні мінімальна. Власна форма - куляста Поверхневий натяг - явище викликане тяжінням молекул поверхневого шару до молекул всередині рідини. Сила поверхневого натягу - сила, спрямована по дотичній до поверхні рідини, перпендикулярна ділянці контуру, що обмежує поверхню, у бік її скорочення.

Кристалічні

та аморфні

Підготував: викладач математики та фізики ВДБОУ СПО «Тулунський аграрний технікум» Гузняков Олександр Васильович

Цілі уроку:

навчальна-

  • сформувати поняття: «кристалічне тіло», «кристалічні грати», «монокристал», «полікристал», «аморфне тіло»;
  • виявити основні властивості кристалічних та аморфних тіл;
  • розвиваюча-

  • розвивати вміння виділяти головне;
  • розвивати вміння систематизувати матеріал;
  • розвивати пізнавальний інтерес до предмета, використовуючи різноманітні форми роботи;
  • виховна -

  • виховувати науковий світогляд.

Ледве прозорий лід, над озером тьмяніючи, Кристалом покривав нерухомі струмені.

А.С.Пушкін.

І шалений холодок смарагду, І тепло золотого топазу, І простого кальциту премудрість – Лише вони не обдурять жодного разу. У них, у безмовних уламках всесвіту, Іскри вічних гармоній виблискують. Повсякденності образ гордовитий У цих іскрах блідне і тане. Вони дарують спокій і захист, Вони дарують вогонь натхнення, Заплітаючись єдиним ланцюжком, З нашою тлінністю - у вічності ланки.

Віктор Слєтов

Кристали смарагду

Практична робота

Показання

сухого термометра, °С

Різниця показань

сухого та вологого термометрів, ° С

Показання до вологого термометра, °С

Визначте

вологість

Вхідний тест

1. Назвіть три агрегатні стани речовини.

- газоподібне, рідке, тверде.

2. Закінчіть пропозицію.

«Агрегатний стан речовини визначається розташуванням, характером руху та взаємодії…»

- Молекул.

Вхідний тест

3. Знайдіть відповідність між агрегатним станомречовини та відстанню між молекулами.

- 1б; 2а; 3в.

4. Назвіть властивості твердих тіл.

- зберігають обсяг та форму.

1) газоподібне;

2) тверде;

3) рідке.

а) розташовані впорядковано, впритул один до одного;

б) відстань у багато разів більша за розміри молекул;

в) розташовані безладно один біля одного.

Вхідний тест

5. Вставте пропущені слова.

«Перехід речовини з рідкого стану у твердий називається … або …»

- затвердінням, кристалізацією.

Більшість твердих тіл, що оточують нас, є речовинами в кристалічному стані. До них відносяться будівельні та конструкційні матеріали: різні марки сталі, всілякі металеві сплави, мінерали і т. д. Спеціальна область фізики-фізика твердого тіла - займається вивченням будови та властивостей твердих тіл. Ця область фізики є провідною у всіх фізичних дослідженнях. Вона є фундаментом сучасної техніки.

Фізика твердого тіла

Властивості твердих тіл

Не змінюється

Не змінюється

В чому причина?

Властивості кристалічних тіл

    • Температура плавлення постійна
    • Мають кристалічну решітку
    • Кожна речовина має температуру плавлення.
    • Анізотропні (механічна міцність, оптичні, електричні, теплові властивості)

Типи кристалів

Аморфні речовини

(віддр.греч ἀ «не-» і μορφή «вигляд, форма») не мають кристалічної структури і на відміну від кристалів не розщеплюються з утворенням кристалічних граней, як правило - ізотропні, тобто не виявляють різних властивостей у різних напрямках, не мають певної точки плавлення.

Властивості аморфних тіл

    • Не мають постійної температури плавлення
    • Не мають кристалічної будови
    • Ізотропні
    • Мають плинність
  • Здатні переходити в кристалічний та рідкий стан.
    • Мають лише «ближній порядок» у розташуванні частинок

Мінерали

Різноманітність кристалів

Аморфні тіла

Зри в корінь

Типи кристалів

Кубічна система

Тетрагональна

Гексагональна

Ромбоедрична

Ромбічна

Моноклінна

Триклінна

Рідкі кристали

речовини, що володіють одночасно

властивостями як рідин (плинність),

і кристалів (анизотропия).

Застосування рідких кристалів

На основі рідких кристалів створено вимірювачі тиску, детектори ультразвуку. Але найбільш перспективна сфера застосування рідкокристалічних речовин - інформаційна техніка. Від перших індикаторів, знайомих усім електронним годинником, до кольорових телевізорів з рідкокристалічним екраном розміром з поштову листівку пройшло лише кілька років. Такі телевізори дають зображення дуже високої якості, споживаючи мізерну кількість енергії від малогабаритного акумулятора або батарейки.

Ограновування алмазів

Діамант визнаний найкрасивішою і часто використовуваною формою діамантового ограновування, створеної для оптимального поєднання блиску та «гри» світла, розкриття ювелірних властивостей алмазу.

Алмаз «Шах»

Алмаз «Орлов»

Розв'язання задач

1. Куля, виточена з монокристалу, при нагріванні може змінити як обсяг, а й форму. Чому?

Відповідь :

Внаслідок анізотропії кристали при нагріванні розширюються нерівномірно.

Розв'язання задач

2. Яким є походження візерунків на поверхні оцинкованого заліза?

Відповідь :

Візерунки з'являються внаслідок кристалізації цинку.

Вихідний тест

1. Закінчіть речення.

"Залежність фізичних властивостей від напрямку всередині кристала називається..."

- Анізотропія.

2. Вставте пропущені слова.

«Тверді тіла поділяються на … та …»

- Кристалічні та аморфні.

3. Знайдіть відповідність між твердими тілами та кристалами.

- 1а; 2б.

4. Знайдіть відповідність між речовиною та її станом.

- 1б; 2в; 3б; 4а.

Вихідний тест

Вихідний тест

5. Знайдіть відповідність між тілами та температурою плавлення.

- 1б; 2а.

Ви можете познайомитись докладніше: http://ua.wikipedia.org/wiki; http://physics.ru/courses/op25part1/content/chapter3/section/paragraph6/theory.html; http://www.alhimik.ru/stroenie/gl_17.html; http://bse.sci-lib.com/article109296.html; http://fizika2010.ucoz.ru/socnav/prep/phis001/kris.html.

Кристалічні

Кристалічні та аморфні тіла Виконала: Готманова Олена Анатоліївна, вчитель фізики МОУ «ЗОШ №15» р.п. Першотравневий Щекинського району 14.01.2008 р. АННОТАЦІЯ Презентацію можна використовувати частково на уроках фізики у 8 класі та повністю у 10 класі; на позакласних заходах (тижнях фізики, семінарах, на уроках з міжпредметними зв'язками) Виконана у програмі Microsoft PowerPoint Обсяг роботи - , кількість слайдів - 16 Цілі та завдання Ознайомити учнів із будовою та властивостями твердих тіл; Показати роль фізики твердого тіла у створенні матеріалів із заздалегідь заданими властивостями; Показати формулу кристалів, симетрію просторових кристалічних ґрат; Показати практичне значення твердих тіл Методичні рекомендації вчителю Дану презентацію можна використовувати в 10 класі і за двох, і за три години, відведених на тему «Тверді тіла»; Для реалізації диференційованого навчання вирішення якісних завдань може бути запропоновано як усьому класу, так і частково учням з різним рівнем знань; У 8 класі можуть бути використані матеріали презентації, що стосуються вивчення кристалічних тіл. Методичні рекомендації учням Ця презентація підтримує інтерес до вивчення фізики; Використовуючи цю презентацію, ви розширюєте свій світогляд, розвиваєте абстрактне мислення; Ця презентація дозволяє закріплювати навички самоосвіти. Особливості внутрішньої молекулярної будови твердих тіл. Їхні властивості Кристал – стійке, упорядкове утворення частинок у твердому стані. Кристали відрізняються просторовою періодичністю всіх властивостей. Основні властивості кристалів: зберігає форму та об'єм за відсутності зовнішніх впливів, має міцність, певну температуру плавлення та анізотропію (відмінністю фізичних властивостей кристала від обраного напрямку). Спостереження кристалічної структури деяких речовин сіль кварц слюда алмаз Монокристали та полікристали Кристалічну структуру мають метали. Зазвичай метал складається з величезної кількості маленьких кристаликів, що зрослися один з одним. Тверде тіло, що складається з великої кількості маленьких кристаликів, називають полікристалічними. Поодинокі кристали називають монокристалами. Більшість кристалічних тіл - полікристали, тому що вони складаються з безлічі кристалів, що зрослися. Одиночні кристали – монокристали мають правильну геометричну форму та його властивості різні залежно від напрямку Історична довідка 1867 р. російський інженер А.В. Гадолін вперше довів, що кристали можуть мати 32 види симетрії Знаменитий російський кристалограф Е.С. Федоров довів, що можуть існувати тільки 230 способів побудови кристала Вчені з'ясували, правильна форма кристала обумовлена ​​тісним, упорядкованим розташуванням частинок у кристалі є прикладом поліморфізму, коли те саме речовина може мати різні типи упаковок Демонстрація доказів властивостей аморфних тіл 1. Аморфні тіла не мають певної температури плавлення парафін скло 2. Аморфні тіла ізотропні, наприклад: парафін пластилін Міцність цих тіл не залежить від вибору напрямку випробування Демонстрація доказів властивостей аморфних тіл 3. При короткочасному впливі виявляють пружні властивості. Наприклад: гума повітряна кулька 4. При тривалому зовнішньому впливі аморфні тіла течуть. Наприклад: парафін у свічці. 5. З часом мутніють (н/р: скло) і розскловлюються (н/р: льодяник зацукровується), що пов'язано з появою маленьких кристаликів, оптичні властивості яких відрізняються від властивостей аморфних тіл. може змінити як свій обсяг, а й форму. Чому? Кубик зі скла та кубик із монокристалу кварцу, опущений у гарячу воду. Чи зберігає кубики свою форму? Чому в природі не існує кристалів кулястої форми? Чому в мороз сніг скрипить під ногами? Чому в таблицях температур плавлення різних речовин немає температури плавлення скла? Підсумки Учні познайомилися із будовою та властивостями твердих тіл; Ознайомилися з роль фізики твердого тіла у створенні матеріалів із заздалегідь заданими властивостями; Учні побачили формулу кристалів, симетрію просторових кристалічних ґрат; Подивилися практичне значення твердих тіл Список литературы 1. 2. 3. О.Ф. Кабардін Фізика. Довідкові матеріали. Кабардін О.Ф.- М. «Освіта», 1988, 367 с. Г.Я. Мякішев, Б.Б. Буховцев, Н.М. Сотський – Фізика. Підручник для 10 класу загальноосвітніх закладів. Мякішев Г.Я., Буховцев Б.Б., Сотський Н.М. – Література, «Освіта», 2007, 366 с. І.Г. Власова, А.А. Вітебська Розв'язання задач з фізики. Довідник школяра - Власова І.Г., Вітебська А.А., Філологічне товариство "Слово", АСТ, Ключ-С, Центр гуманітарних наук при факультеті журналістики МДУ ім. М.В. Ломоносова,-М., 1997, 638 с. Відповіді на якісні завдання Монокристалл - це одиночний кристал, у якого фізичні властивості залежать від напрямку всередині кристала, тобто має анізотропію. Тому куля, виконана з монокристалу, при нагріванні може розширюватися за різними напрямками неоднаково, отже, може змінити не лише свій обсяг, а й форму. Скло є аморфним твердим тілом і має ізотропію. Монокристали анізотропні. Отже, внаслідок анізотропії теплового розширення (за різними напрямками теплове розширення неоднакове) куб з кварцу набуде форми паралелепіпеда. Кубик зі скла своєї форми не змінить. Всі монокристали анізотропні, тобто фізичні властивості, залежать від напрямку всередині кристалів. Отже, зростання кристалів неоднаковий у різних напрямах, і тому не можна виростити кристал кулястої форми. Сніг складається з величезної кількості сніжинок-кристаликів. У мороз сніг рипить під ногами, тому що ламається сотні тисяч кристаликів підлога дією сили ноги. Це пов'язано з тим, що скло є аморфною речовиною, яка не має певної температури плавлення.

Loading...Loading...